“Değişen Bedenimle Karışan Duygularım”

01.07.2024
49
“Değişen Bedenimle Karışan Duygularım”

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Ayşe Duman’la

Genç Kızların Menstrual Döngüsüne Yolculuk

 

Hayykitap tarafından alanlarında uzman ve Türkiye’nin en çok okunan değerli yazarlarıyla başlatılan ‘Çocuklar İçin Yeryüzü İyilik Hareketi’ne, son yıllarda “Kadın Sağlığına Holistik Yaklaşım” farkındalığıyla hizmet alanını genişleten Op.Dr.Ayşe Duman da katıldı! Kadın olmanın sevincini yaşama-yaşatma arzusuyla kaleme alınan “Değişen Bedenimle Karışan Duygularım” adlı kitap, genç kızlara regl döngüsünü ve değişen bedenlerini anlamada rehber olacak.

Ergenlik dönemindeki kızlar için regl döngüsü, günümüzde halen hakkında çok fazla konuşulmayan bir konu. Adet döngüsü, yıllardır “hasta olmak” şeklinde adlandırılıyor. Tam olarak sağlığın ve capcanlı olmanın belirtisi olan bu dönemi kirlenmek olarak adlandırmak, kadınların hayatında yaşam boyu iz bırakıyor. Oysa bedende mükemmel bir düzen işliyor ve bunun farkına varamayanlar kadın olmanın güzelliklerinden habersiz yaşıyorlar.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Ayşe Duman, “Değişen Bedenimle Karışan Duygularım” adlı  yeni kitabında; 13 yaşındaki Elif’in hikayesi eşliğinde menstrüal döngüyle ilgili sık sorulan soruların yanıtlarını veriyor ve adet döngüsünün doğasını anlatıyor.

Dijital dünyanın kuşattığı estetik merkezleri çağında, kadınlığa adım atacak tüm genç kızlar için gerçek güzelliğe, beden farkındalığına, mahremiyete ve ilk heyecanlara dair sıcacık, bilgi dolu bir öykü kitabı olan bu kitap, aynı zamanda dış dünyanın görsellik baskısı karşısında bocalayan gençler için de önemli bir rehber niteliğini taşıyor.

“Değişen Bedenimle Karışan Duygularım”, genç kızların akıl ve kalplerini yaradılışlarına uygun bilgilerle beslemeyi, böylelikle özgüvenlerini ve kendi bedenlerini sevmelerini teşvik etmeyi amaçlıyor.

“Çocuklar için Yeryüzü İyilik Hareketi” projesine dahil olan yazarlar ve kitapları:

Kelimelerin Hayalcisi – Araştırmacı Yazar Hayati Sır

Ümitli Bir Gelecek – Dr. Ümit Aktaş

Sanoc – Klinik Psikolog, Yazar Mehmet Teber

Kerem ve Neşeli Tohumları – Aile Danışmanı, Yazar Funda Uçuk Er

Kahramanlar Ne Yer? – Gıda Mühendisi, Yazar A. Erkan Akay

Sıra Dışı Bir Çocuk – Yazar, Doç.Dr.Cüneyt Konuralp

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.