Şaşılık Tedavisi Başarılı Sonuçlar Veriyor

16.05.2022
244
Şaşılık Tedavisi Başarılı Sonuçlar Veriyor

Prof. Dr. Mahmut Kaşkaloğlu, hem çocuklarda hem de erişkinlerde oluşabilen şaşılık tedavisinde gözlük, ameliyat ve botox tedavisi uygulandığını söyledi.

Şaşılığın sadece estetik bir sorun olmadığını, göz tembelliği ve psikolojik sorunlara yol açabildiğini belirten Kaşkaloğlu, hastalığın genetik faktörler ve göz bozukluğu gibi farklı nedenlerle ortaya çıkabildiğini ifade etti.

Hastalık hakkında bilgi veren Prof. Dr. Mahmut Kaşkaloğlu, “Şaşılığın farklı nedenleri vardır. Çocuklarda ve erişkinlerde farklıdır. Genetik faktörler de rol oynar. En sık sebep göz bozukluklarıdır. Bir çok şaşı çocukta şaşılık ve göz tembelliği birlikte görülür. Ailede şaşılık veya göz tembelliği varsa çocukta şaşılık görülme riski artar. Bazen ateşli bir hastalık, kaza gibi nedenler şaşılık ortaya çıkmasını tetikler. Bazılarında şaşılık göz kaslarının birinde veya birkaçında felç nedeniyle olabilir. Sonradan aniden ortaya çıkan şaşılıklar travma, hipertansiyon veya şeker hastalığına bağlı olabilir. Bebeklik ve çocukluk döneminde olan şaşılıkların bir kısmı yalancı kaymalardır. Yalancı kayma burun kökünün genişliğine bağlı olabilen yanıltıcı bir görüntü olabilir” diye konuştu.

TEDAVİ YÖNTEMİNİ UZMAN HEKİM BELİRLİYOR

Prof. Dr. Mahmut Kaşkaloğlu, şaşılık tedavisinde günümüzde gözlük, ameliyat ve botox tedavisi uygulandığı bilgisini verdi.

Hangi tür şaşılıkta hangi tedavi uygulanacağına göz doktorunun karar vereceğini kaydeden Kaşkaloğlu, şöyle devam etti: “Genellikle gözlükle düzelmeyenlerde şaşılık ameliyatı yapılır. Bazı özel durumlarda botox uygulanır.Çocuk veya erişkin birinde şaşılık varsa ve gözlükle geçmiyorsa şaşılık ameliyatı yapılması gerekir. Şaşılık ameliyatı birçok şaşılık tipinde genellikle çok iyi netice verir. Şaşılık ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Ortalama 30 dk. sürer. İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi olarak uzman göz doktoru kadrosu bu ameliyatları güvenli şekilde yapıyoruz. Ameliyat sonunda hastanın gözünde görünen bir dikiş olmadığı için ameliyat sonrasında rahatsızlık da az oluyor”

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.