Sağlığı ve güzelliği alan yeni iş modelleri kadınları iş yaşamına kazandırıyor

16.05.2022
385
Sağlığı ve güzelliği alan yeni iş modelleri kadınları iş yaşamına kazandırıyor

Küresel salgının tetikleyici gücüyle dünyada giderek yaygınlaşan sağlıklı ve zinde yaşam bilinci, kadınlara finansal özgürlük sağlayan iş modellerinin gelişimini de hızlandırdı. Kaynağını doğadan alan takviye edici gıda pazarı, yeni iş modelleriyle sağlıklı ve zinde yaşam biçiminin temsilciliğini üstlenen kadınları iş yaşamına kazandırıyor. Kazanç ve kariyer odaklı bakış açısıyla onlara kendi ayakları üzerinde durmanın yol haritasını sunuyor.

Pandemide giderek yükselen sağlıklı yaşam bilinci, kaynağını doğadan alan takviye edici gıda pazarında kadınlara finansal özgürlük getiren yeni iş modellerinin gelişimini hızlandırdı. McKinsey’nin araştırmasına göre, dünyada her yıl %10’a yakın büyümeyle 1,5 milyar dolara ulaşan küresel sağlıklı yaşam pazarında artan tüketici harcamaları işgücü ihtiyacını da artırdı. Sağlığı ve zindeliği odağına alan yeni iş modelleri, küresel işgücünün %47,7’sini oluşturan, Türkiye istihdamından %26,3 pay alan kadınlara iş yaşamında kazanç ve kariyer odaklı yeni fırsat kapıları açıyor. Aktif ve sağlıklı bir yaşama rehberlik eden takviye edici gıda pazarı, yeni iş modelleriyle henüz iş yaşamına adım atmayan kadınları işgücüne kazandırıyor.

Küresel salgının tetikleyici gücüyle dünyada giderek yaygınlaşan sağlıklı ve zinde yaşam bilincinin kadınlara finansal özgürlük sağlayan iş modellerinin de gelişimini hızlandırdığını kaydeden Siberian Wellness, Türkiye Satış Direktoru Enver  Coşkunsu, konuya ilişkin şu değerlendirmede bulundu: “Kaynağını doğadan alan takviye edici gıda pazarına yönelik harcamalar artarken, yeni iş modelleri de kadınların girişimci ruhuyla birleşerek yeni bir boyut kazanıyor. Sağlıklı ve zinde yaşam biçiminin temsilciliğini üstlenen kadınların başrol oyuncusu olduğu iş modelimizle kendi ayakları üzerinde durmak isteyenleri iş yaşamıyla tanıştırırken hedefledikleri ek gelirlerle de buluşturuyoruz. Genç profesyonellerden ev kadınlarına, öğrencilerden girişimcilere kadar geniş bir profile sahip kadınlara, danışman ve mentörlerimizin uzmanlığında uluslararası ölçekte satış yapma fırsatı sunuyoruz. Pazarlama ve satış odaklı eğitimlerle kadınların kariyer hayatını şekillendiriyoruz. Aldıkları eğitimlerle kariyer adımlarını hızlandıran kadınlar, ek gelirlerini artırırken kısa sürede pazarlama uzmanlığı unvanını kazanabiliyor”

Küresel sağlık pazarına vizyon kazandırıyor

Sağlığına ve zindeliğine önem veren tüm kadınların kolaylıkla benimseyecekleri bir iş modeline sahip olduklarına değinen Siberian Wellness  Pazarlama Direktoru Natalia Eromchik “25 yılı aşkın süredir endemik Sibirya bitkilerini kullanarak geliştirdiğimiz sağlık ve güzellik ürünlerimiz, markamızın görünen yüzünü oluşturuyor. Yılda 360 proje, ayda 160’tan fazla laboratuvar testi ve 200’ü aşkın gönüllü grup çalışmasına imza atarak geliştirdiğimiz ürünlerimizle küresel sağlık pazarına vizyon kazandırıyoruz. Parfüm, kozmetik ve takviye edici gıda alanında hizmet veren Ar-Ge laboratuvarımızda, her gün çok sayıda araştırma yapıyor, yüzlerce bileşeni inceliyor, bilimsel çalışmalarımızla yararlı, etkisi yüksek ve doğallığı kanıtlanmış ürünler geliştiriyoruz. Kadınlara sunduğumuz iş modeli de vizyonumuzun bir parçasını oluşturuyor” diye belirtti.

Dünyanın ekolojik dengesi koruma altında

Siberian Wellness’i “Biyolojik olarak aktif bileşenlerin üretiminde engin deneyime sahip en iyi uzmanları ve araştırmacıları bünyesinde barındıran bir bilim ve teknoloji şirketi” olarak tanımladıklarını belirten Siberian Wellness   Pazarlama Direktoru Natalia Eromchik, “Dünyanın ekolojik dengesini korumak da önceliklerimiz arasında yer alıyor. BM Sürdürülebilir Gelişme Programı kapsamında geliştirdiğimiz ürünlerimizde çevre dostu içerikler kullanarak yeşil teknolojileri destekliyoruz. Ürünlerimizin hiçbiri sülfat, paraben, ftalat, yapay renklendiriciler, mineral yağlar ve kokular gibi insan sağlığı ve çevre için tehlike oluşturan katkı maddeleri içermiyor. Faaliyetlerimize ticari faydanın ötesinde toplumsal fayda odaklı yaklaşıyor, nesli tükenmekte olan hayvanları, endemik bitkileri ve doğa harikalarını korumaya yönelik projeler geliştiriyoruz. Besin Takviyeleri Üreticileri Birliği üyesi olarak takviye edici gıda pazarının gelişimini destekliyoruz. Tüm bu faaliyetlerimizle de sağlıklı yaşam tarzının teşvik edilmesi ve eko-kültürün geliştirilmesine hizmet ediyoruz” dedi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.