Pandemide artan estetik kaygılar liposuction operasyonlarını hareketlendirdi

30.01.2022
325
Pandemide artan estetik kaygılar liposuction operasyonlarını hareketlendirdi

Pandemide çokça alınan kilolar, depresyona kapı araladı. Estetik operasyonların sadece güzelleştirici ya da gençleştirici değil, ruhsal sağlığını iyileştirici etkisi de olduğuna dikkat çeken Etiler Esthetique Merkezi ve Özel Etiler Hastanesi Medikal Direktörü Prof. Dr. Alper Çelik, Pandemide vücudumuz, özellikle karın, alt göbek ve bel bölgesini çok seven inatçı yağların saldırısına uğradı. Deformasyonlarla artan kaygılar, estetik operasyonları lüks olmaktan çıkardı” dedi.

Pandemide düzensiz beslenme ve hareketsizlik sebebiyle alınan kilolar, liposuction operasyonlarına talebi artırdı. Yapılan araştırmalara göre, 2021’de 1,4 milyar dolara ulaşan küresel liposuction cerrahisi pazarının, yıllık %6,19 bütünleşik büyüme hızıyla 2026’da 1,9 milyar dolara yükseleceği öngörülüyor. Pandemide alınan kiloların vücudumuzun özellikle karın, alt göbek ve bel bölgelerinde deformasyonlara neden olduğunu  belirten Etiler Esthetique Merkezi ve Özel Etiler Hastanesi Medikal Direktörü Prof. Dr. Alper Çelik, “Küresel salgın hepimizi evlerimize kapatırken vücut kusurlarımızla da baş başa bıraktı. Alınan kilolar da cabası… Artan estetik kaygılar, yaş ve cinsiyet ayırt etmeksizin her kesim için estetik operasyonlara kapı araladı. Artık kadınlar kadar erkekler de ve yaşlılar kadar gençler de estetik operasyonlara yöneliyor. Çünkü estetik kaygıların yaratabileceği depresyondan kaçınmak istiyor” dedi. 

Estetik operasyonlar ruhsal sağlığı iyileştirici güce sahip 

Pandemide fiziksel sağlığa dair artan kaygıların, vücudumuzda oluşan deformasyonlar nedeniyle estetik kaygılarla birleşerek ruh sağlığımızı da etkisi altına aldığına değinen Prof. Dr. Alper Çelik, “Fiziksel sağlığımız için vücudumuzun bağışıklığını güçlendirmek ne kadar önemliyse, ruhsal sağlığımız açısından da vücudumuzla barışık olmamız o kadar önemli. Estetik operasyonların sadece güzelleştirici ya da gençleştirici değil, ruhsal sağlığımızı iyileştirici bir gücü bulunuyor” diye ifade etti.

Hasta memnuniyeti ve kısa süren iyileşme süreci başarı kriteri

Liposuctionın bir kilo verme işlemi olmadığına, vücudun farklı bölgelerinde biriken inatçı yağların anestezi altında alınarak deformasyonların giderilmesini sağladığına dikkat çeken Prof. Dr. Alper Çelik, “Bir estetik operasyonu başarıya ulaştıran 2 kriter bulunuyor. Bunlardan biri kısa sürede iyileşme sağlanması, diğeri de hasta memnuniyeti. Estetik kaygılarla bize başvuran hastalarımızın gerekli sağlık kontrollerini tamamladıktan sonra liposuction yapılacak bölgeleri belirliyoruz. Hastalarımız, liposuction ameliyatının ardından evlerine dönerek kısa süreli bir istirahat döneminin ardından yeniden sosyal hayatlarına geri dönebiliyor” diye ifade etti.

Kilo kontrolü için sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz şart!

Estetik Plastik Cerrahi alanında uzmanlaşmış dört plastik cerrahi doktorunun hastalarına hizmet verdiğini söyleyen Etiler Esthetique Merkezi ve Özel Etiler Hastanesi Medikal Direktörü Prof. Dr. Alper Çelik,  “Uzmanlar tarafından dikkatle yapılmadığı takdirde, liposuction operasyonunun uygulandığı bölgede yeniden yağ hücreleri oluşabilir. Liposuction, yapıldığı bölgedeki yağ hücrelerini büyük oranda azaltır ancak düzensiz beslenmeye devam edilirse bu bölgelerde yeniden yağlanma oluşabilir. Bu nedenle operasyonun ardından sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmak ve düzenli egzersiz yapmak kilo kontrolü için önemli. Neticede liposuction bir kilo verme işlemi değil, vücut şekillendirme ameliyatıdır” diye sözlerine ekledi. 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.