Hamilelik ve İyot Alımı

Hamilelik ve İyot Alımı

Sağlıklı Nesiller için Yeterli İyot Alımı Önemli 

Çocuklarda zihinsel gelişim ve sağlıklı büyümenin en önemli temel taşlarından biri olan tiroit hormonlarının üretilebilmesi için yeterli iyot alımı oldukça önem taşıyor. 1-7 Haziran İyot Yetersizliği Hastalıklarının Önlenmesi Haftası kapsamında vücudumuz için önemli minerallerden olan iyotun yeterli alımının önemine dikkat çeken Dr. Elif Pahsa, tiroit fonksiyonunda selenyum ve iyot ilişkisini, iyot eksikliği için risk faktörlerini ve iyot eksikliğinin belirtilerini anlattı.

Yeterli iyot alımı sağlığımızı sürdürmenin şartlarından biri. Çocuklarda zeka gelişimi, yetişkinlerde tiroit fonksiyonlarının sürdürülmesi için iyot vazgeçilemez bir mineral.

Tiroit fonksiyonu için selenyum ve iyot birlikteliği önem taşıyor
Yeterli tiroit fonksiyonu için yeterli iyot ve selenyum seviyelerine ihtiyaç olduğuna vurgu yapan Dr. Elif Pahsa, “Selenyum temel olarak antioksidan fonksiyonuyla bilinen esansiyel bir elementtir. Tiroit metabolizmasında iyota ek olarak selenyum da tiroit bezinin düzgün şekilde çalışması için önemli bir mineraldir. Tiroidin en aktif şekilde hormon üretebilmesi için selenyum sadece gerekli olmakla kalmaz, üretilen hormon miktarını düzenlemeye de yardımcı olur. Tiroit bezi, yeterli düzeyde tiroit hormonu üretmek için hem selenyum hem de iyota ihtiyaç duyar, birinde eksiklik olduğunda, vücutta tiroit hormon seviyeleri düşer.

İyot eksikliği çocuklarda zihinsel ve gelişimsel sorunlara yol açıyor

Vücudun büyüme, gelişim ve enerji metabolizmasını yöneten tiroit hormon fonksiyonlarının sağlıklı sürdürülebilirliği için iyot düzeylerinin yeterli olması öneminin altını çizen Dr. Elif Pahsa, “Tiroit bezi tiroit hormonlarını yaparken iyotu kullanır ve bu anlamda iyot, tiroit fonksiyonlarının adeta merkezinde yer alır. Özellikle hamilelerde iyot ihtiyacı artmaktadır. Çünkü iyotun bebek beyninin erken gelişimi dahil tüm gelişim ve öğrenim evresinde, ayrıca kas, kalp ve iç organların gelişimi için gerekli hormonların yapımında önemli rolü bulunmaktadır. İyot eksikliği çocuklarda zihinsel ve gelişimsel sorunların önemli bir nedeni olup, okul çağındaki çocuklarda üreme fonksiyonları ve IQ düzeylerinin azalması da dahil olmak üzere birçok etkisi vardır.

İyot eksikliği için risk faktörleri
Hamileler
İyotlu tuz kullanmayan kişiler
Guatrojen Gıdalar (lahana, karnabahar, turp)
Florür ve klorlu su
Selenyum eksikliği
Sigara
Vejetaryen ve vegan diyet

İyot eksikliğinin belirtileri
İyotun eksikliği temelde tiroit hormonlarının eksikliği ve hipotiroidizm ile benzer belirtiler gösterir.
Guatr
Kilo almak
Yorgunluk, güçsüzlük
Saçlarda dökülme, cilt kuruluğu
Öğrenme ve hafıza problemleri
Kalp hızında yavaşlama
Adet düzensizliği veya adet dönemlerinin daha ağır geçmesi 

  • Günlük önerilen iyot alımı
  • Konvansiyonel tıp günlük iyot alımının; çocuklarda 1-5 yaş 90 mcg, 6-12 yaş 120 mcg, adölesan ve yetişkinlerde 150 mcg, gebelerde 220 mcg ve emziren annelerde 290 mcg olduğunu savunurken; bütünsel tıp bakış açısında bu miktarların yetersiz olduğu yönündedir. Bu doğrultuda lugol (iyot damlası) kullanımının doz ayarlaması ve uygulanması mutlaka doktor kontrolünde yapılmalıdır.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.