Hamilelik – Gebelik

21.08.2022
285
Hamilelik – Gebelik

Hamilelik veya gebelik, erkekten gelen sperm ile kadının yumurtalarından atılmış olan yumurtanın döllenmesi ile meydana gelen  fetusun kadın organ ve dokularında değişiklikler meydana getirdiği, doğuma kadar geçen yaklaşık 9 aylık (266-270 günlük) dönem.

Döllenmenin oluştuğu andan 8. haftanın sonuna kadar geçen döneme embriyotik dönem denirken bundan sonrasına ve doğuma kadar olan döneme de  fetal dönem denmektedir.

Gebelik genç yaştaki kadınlarda döllenme sonrası ilk gün içinde belirlenebilir. Çünkü adet düzensizliği tamamlana kadar vücudun ürettiği her yumurta döllenmeye daha uygundur. Yaş ilerledikçe doğurganlığın azalması bununla ilgili bir durumdur. Döllenme sonrası 8-10 saat içerisinde ilk kusma gerçekleşir. Yaşı ilerlemiş bayanlarda ise belirtiler 1 hafta ile 2 ay arasında gözlemlenir. Ergenlik döneminde hamilelik ise ilk 12 saat içinde belirlenebilir. Ergenlik döneminde yumurtalar henüz olgunlaşmamıştır ve bu yüzden spermin yumurtayı döllemesi 5 ile 20 dakika arasındadır. 16 yaşını doldurmamış bir bireyin döllenme gerçekleştikten 10 gün sonrasında embiriyo’nun vücuttan alınmamısı durumunda bireyde ciddi şekilde fiziksel ve ruhsal sorunlara yol açabilir. Çünkü 16 yaş altı ergenlerde duygu dünyasının yapım aşamasıdır. Lakin kişi yaşıtlarından bu denli farklı bir olayla karşılaştığı için ileriki dönemlerde kendine güvensizlik gibi psikolojik eksiklikler yaşayabilir. Halk arasında yanlış bilinen bazı inanışlar (“adet döneminde gebe kalınmaz” gibi ) kişide ciddi ruhsal sorunlara yol açabilir.

Hamilelikte tüketilmesi tavsiye edilmeyen gıdalardan biri de kahvedir. Fetüs üzerinde olumsuz etkileri olabilir.

Hamilelik Belirtileri nedir ?

En önemli bulgu kadındaki adet gecikmesidir. Ancak her adet gecikmesi, kadının gebe olduğu anlamına gelmez. Kadının yaşamındaki değişiklikler, bazı rahatsızlıklar, psikolojik durumu ve stres gibi birçok etken kadının adet düzeninin bozulmasına ve gecikmelere neden olabilir.

Gebelik belirtileri aşağıda listelendiği gibidir:

 1. Adet kanamasının gelmemesi
 2. Mide bulantısı ve kusma
 3. İdrar ile ilgili şikayetleri
 4. Yorgunluk ve bitkinlik hali
 5. Fetal hareketlerin hissedilmesi
 6. Göğüslerde beliren değişiklikler
 7. Vajinal mukoza renk değişikliği
 8. Artmış deri pigmentasyonu ve abdominal striaların görülmesi.
 9. Kokulara karşı aşırı hassasiyet
 10. İştah artması ve bazı gıdalardan tiksinme
 11. Duygusal anlamda değişimler
 12. Vücut ısısının artması
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.