Doğru Saç Bakım Önerileri Sağlıklı Saçlar

26.06.2021
517
Doğru Saç Bakım Önerileri Sağlıklı Saçlar

Saçlardaki yıpranmayı en aza indirmek ve sağlıkla parlayan ışıl ışıl saçları geri kazanmak için neler yapmalıyız yada neler yapmamalıyız? Yanlış yaptığımız yada yaparken farkında olmadığımız alışkanlıklardan vazgeçmenin şimdi tam zamanı. Cilt bakımınız kadar saç bakımınıza da önem veriyorsanız, bu yazımız tam size göre.Duş alırken suyun sıcaklığına dikkat edin!Kendimizi rahatlatmak ve gevşemek için arttırdığımız su sıcaklığı aslında saç derimiz ve saç köklerimiz için oldukça zararlıdır. Duş alırken her zaman ılık su kullanıp, saç derinize masaj yaparsanız saçlarınızın daha az koparak döküldüğünü göreceksiniz.

Saç derinize masaj yapın!

Belki de çoğumuzun kuaförleri sevmemizin en büyük nedeni, yıkama esnasında yapılan o masajdır. Kan akışı hızlandığı için sinirlerimiz yatışır ve kendimizi daha iyi hissetmemize neden olur. Kan akışı hızlandığından dolayı saç kökleri de harekete geçer ve bu da saçlarımızın daha sağlıklı ve çabuk uzamasına etki eder. Saçlarınıza masaj yapmak için kuaföre gitmeyi beklemeyin ve bakım rutininizesaç masajını eklemeyi unutmayın. Düzenli yaptığınız zaman saçlarınızdaki değişimi siz de fark edeceksiniz.

Saçınızı nemsiz bırakmayın!

Kirli hava, büyükşehirlerde yaşamanın yarattığı trafik kirliliği, günlük hayatın zorluğu ve hava şartları saçlarımızı da oldukça etkiler. Bu da saçımızın neminin kaybetmesine ve cansızlaşmasına sebep oluyor. Bu cansızlaşmayı önlemek için saçlarımıza ihtiyacına göre nem takviyesi yapmalıyız. Haftada bir düzenli olarak uygulayacağınız Hindistan cevizi yağı saçınızı neme doyuracak ve daha canlı görünmesini sağlayacaktır.

Saçlarınızı her gün yıkamayın!

Saçlarımızın daha temiz ve parlak görünmesi için her gün yıkıyoruz fakat aslında bilmeden saçlarımıza büyük bir zarar veriyoruz. Saçın beslenebilmesi için kendi yağına ihtiyacı var, siz saçınızı yıkadığınız zaman yağı kafanızdan atarak beslenmesine engel oluyorsunuz. Bu da saçın zamanla kurumasına ve cansızlaşmasına sebep oluyor. Saçınızı her gün yıkamak yerine iki günde bir yıkayıp, aralarda da kuru şampuan kullanarak saçınızın beslenmesine izin verebilirsiniz.

Doğru saç bakım ürünleri seçin!

Saçlarınız için doğru saç bakım ürünlerini tercih edin. Kuru bir saç yapınız varsa daha nemlendirici etkili şampuan ve bakım ürünlerini tercih edin. Yağlanma sorununuz var ise yoğun bakım içeren ürünlerden uzak durun, saçınızı olduğundan fazla yağlandıracaktır.

Saçlarınızı ısıya karşı koruyun!

Yüksek ısı saçınıza tahmininizden çok zarar verir. Her banyoda sonra saçlarınıza uyguladığınız düzleştirici, maşa ve fön saçınızın kopmasına ve kırılmasına sebep olur. Bu durumu aza indirmek için fön veya diğer işlemlerden önce saçınıza uygulayacağınız birısı koruyucu saçınızın bu aletlerden alacağı zararın biraz azalmasına fayda sağlayacaktır.

Havlu kullanımı!

Duştan sonra kalın havlularla çekiştirip sararak kurumaya bırakırız, ama bu saçlarımız için oldukça zararlıdır. Islak saçlar,kuru saçlardan daha hassastır ve böyle yaptığımız zaman saçlarımız kırılır ve koparak dökülmeye başlar. Bu durumu önlemek için saçlarınızı geriye atmak yerine ince ve pamuklu bir saç havlusuyla masaj yaparak saçınızdan ıslaklığı alabilirsiniz.Şampuan kullanımı!Şampuansaç bakımında en çok önem verdiğimiz ürün fakat çoğu zaman saçımızı daha çok temizlemesi için avuç dolusu şampuan kullanıyoruz. Bu da saçımıza bilinçsizce yaptığımız bir faydadan çok zarar. Genellikle şampuanlar konsantre yapıda oldukları için az miktar ürün kullanmanız saç sağlığınız için yeterlidir.


Sağlıklı beslenin!

Doğru saç bakım ürünleri ile düzenli bakım yapmak saçınızı sadece dışardan besler. Oysa ki saçın içerden de beslenmeye ihtiyacı vardır. Bunun da en güzel yolu sağlıklı beslenmekten geçer. Bol bol sebze ve meyve tüketmenin yanı sıra omega 3içeren gıdalar tüketmek saçınızı daha parlak ve canlı olarak uzamasına sebep olacaktır. Protein yönünden zengin gıdalar tüketirseniz, saçınızın güçlenmesine sebep olursunuz.Sirkeli su ile durulama!Saç derisini sirkeli su ile durulamak, saç derisinin hava almasını ve temizlenmesini sağlar. Kepek vs sorunlarınız var ise, onlardan hemen kurtulmanızı sağlıyor. Haftada bir düzenli olarak uygulamak saçınızın daha canlı ve parlak gözükmesine yardımcı olacaktır. Tercihiniz elma sirkesinden yana olsun.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.