Demir Eksikliğine Karşı Neler Yapılabilir?

Demir Eksikliğine Karşı Neler Yapılabilir?

Demir eksikliği, çocuklarda en sık görülen kansızlık nedenidir. Ülkemizde en sık 6 ay ile 2 yaş ve 12 – 18 yaş arası çocukların yüzde 30’unda  görülmektedir.

Yorgunluk, halsizlik, baş dönmesi, çabuk yorulma, soluk deri, besin değeri olmayan kil benzeri maddeleri yeme isteği gibi bulgular gözlense bile genelde çok ağır bir kansızlık yoksa farkedilebilen  şikayet  olmayabilir.

Çocuklarda dikkat eksikliği, algılama güçlüğü ya da küçük çocukların katılma nöbetlerinde ilk akla gelen nedenlerden biri kansızlık olmalıdır. Süt çocukluğunda süt yoğun beslenme, daha büyük çocuklarda vejetaryen beslenme gibi beslenme bozuklukları en sık demir eksikliği nedenleridir. Tekrarlayan kan kaybettiren hastalıklar, demir emilimini engelleyen sindirim yolu hastalıkları ya da uzun süren enfeksiyonlar da demir eksikliğine bağlı kansızlık nedeni olabilir.

Çocuklarda Demir Eksikliği Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavide öncelikle demir eksikliğine neden olan durum saptanır ve buna yönelik gerekli önlem alınır.  Eksiklik tedavisi ise demir içeren ilaçlar ile yapılır. Tedavide uygulanan demirin yemekten 1 saat kadar sonra ve C vitamini ile birlikte verilmesi demirin emilimini artırmaktadır. Demir emilimi kusurlu olan kişiler dışında enjeksiyon ile demir vermek çok fazla gerekmemektedir. Demir eksikliği tedavisi 3 ay kadar sürer. 

Demirden zengin gıdalar; kırmızı et, yumurta sarısı, karaciğer, bakliyat çeşitleri ve üzüm pekmezidir. Sanıldığı gibi, ıspanak ve diğer yeşil sebzeler pek fazla demir içermez .

Ülkemizde paraben içermeyen demir ilaçları bulunmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.