Bebek Sağlığı

Bebek Sağlığı

Bebeklerde Sık Görülen Hastalıklar

İshal, dış ağrısı, gaz ağrısı, kusma gibi durumlar bebeğinizi huzursuz edip sizi endişelendirse de, yenidoğanda sık görülen ve normal karşılanan rahatsızlıklardır. Ancak bu rahatsızlıkların başka belirtilerle birlikte olması ya da yüksek ateş, öksürük, gibi kimi rahatsızlıklar ciddi durumların habercisi olabilir.

Bebeğinizdeki semptomları iyi gözleyerek ve bilgi sahibi olarak onun sağlığını koruyabilirsiniz.

İshal

Henüz ek gıdalara geçilmemiş, anne sütü ile beslenen bu grup bebeklerde 7-8 kez sarı suluca kaka normaldir. Önemli olan kakasının sulu olmasından ziyade eşlik eden bulgulardır. Ateş ve kusmanın eşlik etmediği durumlarda endişelenmeye gerek yoktur. Eğer kaka sayısı 8-10 geçiyorsa ve bebek kusuyorsa bu önemlidir. Yine ateşin eşlik ettiği ve kaka renginin sürekli yeşil-sümüksü ve kanlı olduğu durumlarda mutlaka doktora başvurmalısınız.

Ateş

Yenidoğan bebekte ateşin çok az yükselmesi bile, ciddi enfeksiyonların bir işareti olabilir.

Hemen doktorun aranması gereken durumlar:

  • Bebeğiniz 6 aydan küçük ve rektal ateşi 38 derece veya daha yüksekse,
  • Kulak ağrısı, öksürük, kızarıklık, kusma ve ishal varsa.

Bebeğinizin sıvı alımını artırın, ılık duş aldırın ve hafif kıyafetler giydirin. Doğru ateş düşürücü ilaç için doktorunuza danışabilirsiniz. Doktorunuzun önermediği bir şurup kullanmayın.

Kabızlık

Bazı bebekler günde birkaç kez dışkısını yaparken bazı bebekler 2-3 günde bir dışkısını yapar. Bu durumda panik yapmayın. Çocuğun dışkısı sert ve çocuk dışkılama sırasında zorlanıyor ve ağrı hissediyorsa gerçek bir kabızlıktan bahsedilebilir. Doktorunuz ekstra sıvı veya bir miktar meyve püresi önerebilir. Kabızlık devam ederse ve bebeğinizin karın ağrısı, bulantı veya kusması varsa hemen doktoru arayın.

Ciltte döküntüler

Bebeklerin cildi çok hassastır. Döküntüler kırmızı sivilceden beyaz kuru egzemaya kadar çeşitlilik gösterebilir. Bebeğinizi pişikten korumak için bebeğin alt bezini sık sık değiştirin ve koruyucu ürünler kullanın.

Egzemadan korumak için sabun kullanmaktan sakının ve bebeğinizin cildini doktorun önerdiği kremlerle nemlendirin. Döküntülerin çoğu önemsizdir. Ancak döküntüler yoğun veya ağrılıysa veya bebeğin döküntüleri kabarcık şeklindeyse veya ateşi varsa doktorunuzu arayın.

Öksürük

Bebeklerde öksürüğün birçok nedeni olabilir. Örneğin havlama tarzında öksürük krupta, iç çeker gibi öksürük boğmacada, göğüste ötmeyle birlikte öksürük astımda görülür. Özellikle sonbahar-kış mevsiminde yaygınlaşan RSV (ıespiratory syncythial virüs) daha büyük çocuklarda nezleye neden olurken, bebeklerin alt solunum yollarını ve akciğerlerini etkileyerek ciddi solunum zorluğuna yol açabilir. Odadaki havanın nemlendirilmesi ve sıvı alımı mukus salgılarını yumuşatarak çocuğunuzu rahatlatabilir. Öksürük şurupları 4 yaş altı çocuklara ve bebeklere verilmemelidir.

Öksürük şuruplarını kontrolsüz kullanmayın

Genelde virüslerin yol açtığı nezle gibi enfeksiyonlarda antibiyotiklerin tedavide yeri yoktur. İçinde birkaç farklı etkin madde içeren öksürük şuruplarının kontrolsüzce kullanılması yanlıştır. Bazen öksürük refleksinin bu ilaçlarla baskılanması, solunum yollarının doğal temizlenme mekanizmasını engelleyerek durumu kötüleştirebilir. Bakterilerin neden olduğu zatürre gibi hastalıklarda antibiyotikler doktor denetiminde kullanılabilir. Zatürre, boğmaca, RSV gibi hastalıklar hastaneye yatmayı gerektirecek kadar ciddi seyredebilir.

Karın ağrısı

Durdurulamayan ağlama, sırtta kamburlaşma ve kusma bebeğin midesinin ağrıdığının işaretlerindendir. Midesi ağrıyan bir bebeği susturmak adeta imkansızdır, ayaklarını karnına doğru çeker. Bebeğinizin beslendikten sonra az miktarda kusması normaldir. Kusma ile birlikte ishal de varsa bunun nedeni mide ve bağırsak iltihabı olabilir. Hemen doktora danışın.

Diş ağrısı

Yaklaşık altı aylıkken bebeğinizin ilk dişi çıkmaya başlar. Bu diş çıkarma aşamasında oluşan ağrı bebeğinizi çok huysuz yapabilir. Bu ağrıyı hafifletmek için bebeğinize kemirecek bir şeyler verin. Plastik halka şeklinde bir malzeme çoğunlukla çok işe yarar. Parmağınızla yavaşça bebeğinizin diş etlerine masaj yapmak da işe yarayabilir.

Gaz ağrısı

Geğirme, ağlama ve midede şişkinlik yenidoğanda gaz sancısı belirtisi olabilir. Gaz ağrısı kolit ağrısı gibi baş edilemeyen ağlamaya neden olmaz. Bebeklerde gaz genellikle hava yutma nedeniyle olduğu için bebeğinizi yavaş ve dikkatli emzirin. Emzirme sonrası geğirmesini sağlayın.

Burun tıkanıklığı

Bebeklerin soğuk algınlığı varsa çok kısa sürede burunları tıkanır. 4 yaş altı çocuklarda kesinlikle reçetesiz ilaç kullanmamalısınız. İlaç yerine burnu açmak için tuzlu su içerikli serumları doktorunuzun önerdiği şekilde şırıngayla kullanın. Ayrıca bebeğinizin odasını sıcak su buharıyla nemlendirirseniz bebeğiniz geceyi iyi geçirir.

Bulantı ve kusma

Bebekler beslenme sonrası sıklıkla kusar, fakat aşırı ve zorlayıcı kusmalarda durumu bir doktorun değerlendirmesi gerekir. Kusma ve ishal bir arada varsa bir enfeksiyon söz konusu olabilir. Kusma bebekte su kaybına neden olabilir. Bebeğinizin sıvı kaybını gidermek için sık aralıklarla besleyin. Eğer kusma birkaç saat içinde durmazsa, bebeğin ateşi de varsa veya bebeğiniz yemek yemiyorsa doktorunuzu arayın.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.