Bebekler Nasıl Yatırılmalı?

Bebekler Nasıl Yatırılmalı?

Bir bebeğin beslenmesi kadar uyku pozisyonuna dikkat etmekte o bebeğin sağlığı ve yaşam kalitesi açısından önemlidir.
 
Yenidoğan bir bebek sırtüstü yatırılarak uyutulmalıdır. Yenidoğanda baş kontrolü olmadığı için, özellikle yumuşak bir yatakta yüzüstü yatan bir bebekte nefes yollarının kapanması nedeniyle boğulma ve ani bebek ölümü sendromu (ABÖS ) yaşanabilir.
 
ABÖS süt çocuğunun öykü ve otopsi incelemeleri ile açıklanamayan ve beklenmeyen ölümdür . Ülkemizde beşik ölümü olarak da isimlendirilen ABÖS ,gelişmiş ülkelerde prematürite ve düşük doğum ağırlığına bağlı hastalıklar ile doğumsal anomalilerden sonra en sık görülen ölüm nedenidir. Son yıllarda yapılan çalışmalarda bebeğin yüzüstü yatırılması, yan yatırılması, ebeveynle yatak paylaşımı, çok yumuşak yatakta yatma major risk faktörü olarak tanımlanmıştır.
 
Yan yatırma, yüzüstü yatırmaya göre daha az riskli olmakla birlikte sırtüstü yatırma kadar güvenli değildir. Yan yatırmadaki risk bebeğin bu pozisyondan kolayca yüzüstü pozisyona dönebilmesinden kaynaklanmaktadır. Bazı ebeveynler bebeğin kusmuğu ile boğulması korkusu yüzünden bebeklerini sırtüstü yatırmayabilir. Fakat bilinmelidir ki; sırtüstü yatış ile bebeğin kusarak boğulma riski yüzüsütü yatış ile gerçekleşen ABÖS riskine göre oldukça azdır. Gün içinde farklı saatlerde yüzüstü yatırılabilir ancak uyku saatlerinde pozisyon olarak sırtüstü önerilir.
 
Bebekler zamanla kendilerine has uyku pozisyonu alırlar. Kimisi sırtüstü yatmaktan kimisi de yan yatmaktan hoşlanır. Eğer sırtüstü pozisyona alıştıysa siz onu yan yatırdığınız zaman huzursuz olacaktır. Zamanla daha çok hareketlenmeye ve dönmeye başlayan bebekler rahat ettikleri uyku pozisyonu için direnebilirler. Ancak bebek hangi pozisyona yönelirse yönelsin, ebeveynler bebekleri için en güvenilir yöntem olan sırtüstü pozisyonda yatırmaya dikkat etmelidir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.