Bebek ve Çocuk Ürünleri Sektörü

28.05.2024
34
Bebek ve Çocuk Ürünleri Sektörü

Küresel tedarik zincirindeki değişim, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere pek çok ülkenin ihtiyaçlarını Çin veya Güneydoğu Asya ülkeleri yerine, daha yakın mesafelerden karşılamaya yönlendirdi. 4 saatlik uçuş mesafesi ile neredeyse küresel ticaretin yarısına karşılık gelen 30 trilyon dolarlık bir pazara ulaşabilen Türkiye, stratejik konumu ve üretim gücü ile önemli bir fırsat yakaladı. Bebek ve çocuk ürünleri pazarı da bu fırsatı en iyi şekilde değerlendiren sektörler arasında yer alıyor. Her yıl yüzde 20 büyüyen 2 milyar dolar iş hacmine sahip sektör, 8-11 Aralık 2021 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek CBME Türkiye Fuarı’nda buluşmaya hazırlanıyor.

 

Anne Bebek Çocuk Ürünleri Fuarı

CBME Türkiye – Uluslararası İstanbul Anne Bebek Çocuk Ürünleri Fuar Direktörü Hatice Dinçer, “Türkiye İhracatçılar Meclisi TİM’in hazırladığı ‘İhracat 2021 Raporu’nda Hazır Giyim ve Konfeksiyon sektörü 24 milyar dolar ile 2035 yılında yıldızı parlayacak üçüncü sektör olarak öngörülüyor. Yılda yaklaşık 2 milyar dolar iş hacmine sahip ve her yıl ortalama yüzde 20 oranında büyüyen bebekve çocuk ürünleri sektörü de bu büyük potansiyelin önemli bir parçası. Tekstil grubu yüzde 30, bebek bezleri de yüzde 22 ile pazarda en büyük paya sahip olan alt sektörlerimiz. Pazar payı büyüklüğüne göre bu ürünleri mama ve oyuncak grubu ile bebek arabalarını da kapsayan bebek taşıma araç gereçleri ve mobilya ürünleri takip ediyor.” dedi.

Türkiye’nin rekabet gücü arttı, ihracatta yeni pazar fırsatları var

CBME Türkiye fuarının bu yıl 8-11 Aralık 2021 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirileceğini ifade eden Dinçer, “CBME Türkiye 30 yıldır bölgenin en güçlü uluslararası bebek ve çocuk ürünleri fuarı konumunda yer alıyor. Ağırlıklı olarak Orta Doğu, Kuzey Afrika, Rusya-Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ve Balkan bölgelerinden hedeflenen ülkelerden gelen ticari alıcılar CBME Türkiye’yi ziyaret ediyorlar. Pandemi döneminde tedarik zincirlerinde yaşanan aksamalar, en iyi fiyata, en kaliteli üretim yapan ve hızlı teslimat gerçekleştiren Türkiye’nin rekabet gücünü arttırdı. Avrupalı ve ABD’li markalardan Türkiye’ye artan bir ilgi var. En yeni bebek ve çocuk ürünlerinin yanı sıra, 0-16 yaş arası İlkbahar-Yaz 2022 sezon koleksiyonlarının da sergileneceği CBME Türkiye, nitelikli uluslararası ziyaretçi profili ile katılımcılarına yeni pazar fırsatları sunuyor. Bu yıl geniş bir yelpazede ürünlerini sergileyecek 550’den fazla katılımcı markayı ağırlayacağız. “ dedi.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.