Bebeğinize Islak Mendil Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Bebeğinize Islak Mendil Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Bebeğinizin narin cildi, dünyayı keşfetmeye hazır, yumuşacık bir mucizedir. Ebeveyn olarak, bu mucizeyi korumak ve beslemek için en iyisini istersiniz. Bu da bebeğinizin cildine ne dokunduğuna özen göstermeniz gerektiği anlamına gelir.

Bebeklerin hassas cildi, yetişkinlere kıyasla daha ince ve dış etkenlere karşı daha savunmasızdır, ayrıca cilt bariyerleri de yetişkinlere göre daha az gelişmiştir. Bu nedenle bebeklerin cildi nemi tutarken zararlı maddeleri dışarıda tutmakta zorlanır. Bu özellik bebekleri kimyasallara, tahriş edici maddelere ve güneşin zararlı ışınlarına karşı daha savunmasız hale getirir.

Yaz aylarında tüketim artıyor

Temizleme mendillerinin maruziyet değerlendirmesinin ele alındığı bir çalışmada*, bu ürünlerin içeriğindeki losyonun %3,5’inin cilde geçtiği ve günlük maruziyetin yaz mevsiminde artan ihtiyaç sebebiyle kış mevsimine nazaran önemli düzeyde fazla olduğu saptanmıştır. Bu nedenle, bebeğiniz için ürün seçerken son derece dikkatli olmak ve hassas ciltler için özel olarak formüle edilmiş ürünlere yönelmek önemlidir.

Etiket okuma alışkanlığı önemli

Sapro Ar-Ge Direktörü Belgin Sile, bilinçli tüketici olmanın anahtarının ürün etiketlerini doğru okumaktan geçtiğini vurguluyor ve etiket okuma alışkanlığını nasıl kazanabileceğimizi şöyle anlatıyor:

“Bebek ve çocukların kullanımına yönelik üretilen kozmetik ürünlerin tamamen katkısız olması neredeyse imkansızdır. Bu nedenle, ürün tercih ederken yasal düzenlemelerle yönetmeliğin belirlediği sınırları aşmayan ürünlere yönelmek önemlidir. Aldığınız ürünün içerik kısmında, ürünün içinde en çok bulunan bileşen miktarı ilk sırada yer alacak şekilde listelenmiştir. Temiz içerikli ürünler, sentetik kimyasallar, parabenler, ftalatlar ve yapay renklendiriciler ve alerjenler gibi bebeğinizin cildi için zararlı olabilecek bileşenler içermez.”

  • Doğal İçerik: Bileşenlerin doğal kaynaklardan elde edildiği anlamına gelir.
  • Hipoalerjenik: Ürünün alerjik reaksiyona neden olma olasılığının düşük olduğunu ifade eder.
  • Mikrobiyom dostu: Cildin doğal mikrobiyomunu korumaya ve beslemeye yardımcı olan ürünler ve uygulamalar anlamına gelir. Bebeğinizin cilt mikrobiyomu, trilyonlarca mikroorganizmadan oluşan karmaşık bir ekosistemdir ve bu mikroorganizmalar cildin sağlığı ve işlevi için hayati önem taşır.
  • Vegan: Vegan kozmetik ürünler, hayvan kaynaklı içerikler veya hayvan testleri içermeyen ürünlerdir. Bu ürünler, hayvanlara zarar vermeden cildinizin bakımı için doğal ve etik bir seçenek sunar.
ETİKETLER: ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.