BASELICA THERMA ‘da Taçlı Güzeller Poz Verdi

03.07.2021
560
BASELICA THERMA ‘da  Taçlı Güzeller Poz Verdi

Organizasyonu Emrah Kayihan’a ait olan , Koreografisini Asil Çağılın gerçekleştirdiği , Ünlü Tasarımcılar Mert Erkan Müesser Kurt , Aylin Yılmaz koleksiyonlarının sergilendiği 2021 TURKEY FASHION WEEK Uluslararası Moda organizasyonu bu yıl ilk başlangıç olarak Bölge Ana Sponsoru SARIKAYA BELEDİYE ’ sinin himayesinde 2000 yıllık tarihe sahip olan Roma Hamamı BASELICA THERMA’ da dijital defile olarak gerçekleşti. Yozgat’ın Sarıkaya ilçesinde yer alan Tarihi Roma Hamamında kurgulanıp hazırlanan dijital sunumlar Moda severlerin beğenisine sunuldu. 


Konuyla ilgili Turkey Fashion Week yönetim kurulu başkanı Emrah Kayihan açıklamasın da , “ Pandemi dönemin de şartlar uygun olmadığı için konuksuz ve sağlık açısından daha güvenli defile sunumları gerçekleştirmek istedik , Tüm Türkiye çapında Şehir şehir dolaşarak tarihi ve turistik mekanlarda , anlaşmalı olduğumuz tüm tasarımcıların koleksiyonlarını dijital defileler olarak  gerçekleştirmeyi planlıyoruz , asıl amacımız hem Moda dünyasına hizmet etmek , hemde Moda yolu ile Türkiye Turizmine ve Tanıtımına katkı sağlamaktır. Ayrıca organizasyonumuz ile Binlerce insana iş imkanı vererek istihdam alanı oluşturmayı da planlayarak hedefledik.  
Turkey Fashion Week olarak organizasyonumuza ev sahipliği yapan  Sarıkaya ilçe Belediye Başkanı Sayın Av. Ömer AÇIKEL ‘ e ve Sarıkaya ilçesi halkına konukseverliklerinden dolayı sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Bizim için canla başla çalışan tüm Belediye personeline de ayrıca sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum…  
Turizm ve kalkınma açısından BASELICA THERMA eşsiz bir konumda , tarihi açıdan da önemli bir yere sahip ve Türkiyenin coğrafi olarakda tam orta noktasında yer almasıda çok ilginç ve önemli. Bölge Turizminin ve tarihi öneminin kalkınması , tanıtılması açısından uluslararası platformda daha çok ön plana çıkarılması gerektiğini düşünüyorum. Bizlerde bu konuyla ilgili Turkey Fashion Week Moda organizasyonu olarakda tüm desteğimizi vereceğiz… 
 Son olarak da gerekli izin ve şartların sağlanmasına destek olan Yozgat Valisi Sayın  Ziya POLAT’ a , Sarıkaya Kaymakamı Sayın Selami IŞIK’ a , İç işleri bakanımız sayın Süleyman SOYLU’ ya , Kültür ve turizm Bakanımız Mehmet Nuri ERSOY ’a sonsuz şükranlarımı sunuyorum“ dedi. 
Organizasyon da üç farklı tasarımcının koleksiyonlarının sunumlarını Mankenler Melike Yalnız , Melisa Aslan , Yasemin Aksoy , Elif Tokgöz , Zeliha Çal , Leeana Shindondola , Sena Küçük , Derya Ekşioğlu , Yanita Schmidt , Evgeniia Krivenko , Duygu Çakmak , Simge Ünal , Melisa İmrak , Aybike Hindistan , Merih Öztürk ile birlikde tüm çekimleri yönetmen Aydın Aydın ve ekibi gerçekleştirdi.   
 
Sultanların Şifa Kaynağı Basilica Therma SARIKAYA hakkında Sayın Sarıkaya Belediye Başkanı Av. Ömer AÇIKEL açıklamasında ;  “ Dünyanın en eski termal tedavi merkezi olarak kabul edilen BASILICA THERMA Türkiye’nin tam ortasında yer alan Sarıkaya ilçesinde bulunmaktadır m.s birinci yüzyılda Roma Kralı tarafından inşa edildiği kabul edilen ve yapıldığı tarihten itibaren 2000 yıldır aralıksız şifalı termal suya sahip olan Sarıkaya antik Roma hamamı 2014 yılında yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda gün  ışığına çıkarılmıştır 2017 yılında UNESCO dünya mirası geçici listesine alınan BASILICA THERMA üzerinde barındırdığı mitolojik figürler ve kazı çalışmaları sırasında ortaya çıkan tarihi eserler sebebiyle dünyada eşi ve benzeri olmayan tarihi bir arınma merkezi olarak kabul edilmektedir. Dünyanın ilk spası olarak değerlendirilen Sarıkaya antik Roma hamamı sağlık tesisi olması yanında bir dini merkez olarak da Romalılar tarafından kullanılmıştır.” Dedi. 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.