Florya Koleji’nden Anlamlı Etkinlik

05.11.2021
69
Florya Koleji’nden Anlamlı Etkinlik

Florya Koleji Ailesi olarak Türk Kızılay’ı  ile birlikte yaptığımız ve geleneksel hale getirmek istediğimiz, “ kök hücre donör adayı”  olmak üzere kan örneği verme ve kan bağışında bulunma kampanyasının üçüncüsünü bu yıl 9 Kasım 2021 tarihinde gerçekleştireceğiz. 

Önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da tüm idareci ve öğretmenlerimizin, çalışanlarımızın ve velilerimizin duyarlı davranacağına ve her geçen gün daha da yaygınlaşan zorlu hastalıklarla mücadele eden tüm insanlara, özellikle bebek yaşta çocuklara yardım etmek için tereddüt etmeyeceğine  hiç şüphemiz yok.

>

– Pandemi nedeniyle kan stokları kritik düzeyde azalmıştır. Ülkemizde her 15 saniyede bir, birinin kana ihtiyacı olmaktadır.
– Bağışladığınız 1 ünite kan, laboratuvarda ayrıştırılarak (eritrosit, trombosit, plazma) 3 ayrı hastaya umut olmaktadır.
– Sadece 15 dakikanızı ayırarak Sizler de 3 kişiye umut olabilirsiniz.
– Her kan bağışınızda Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Sizlerin adına 1 fidan dikilmektedir.
– Tüm tıbbi malzemeler tek kullanımlık ve sterildir.
– Kan bağışçısı olmak için;
– Covid-19 tanısı üzerinden 28 gün geçmesi gerekmektedir.
– Covid-19 aşısı üzerinden 7 gün geçmesi gerekmektedir.
– Bağışçı adayları 1 yıl içerisinde herhangi bir cerrahi müdahale (ameliyat, endoskopik muayene, kolonoskopi, dövme, hacamat, cerrahi diş tedavisi, estetik) geçirmemiş olmalıdır. Bağışçı adaylarının hepatit öyküsü, kronik bir rahatsızlığı olmamalıdır.
– Bağışçı adayının kilosu 50’den fazla, yaşı 19-60 yaş arasında olmalıdır.
– Tok karnına, kimliğinizle gelerek müracaat edebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.